Spustanje vrijednosti BAM - rasprava

View previous topic View next topic Go down

Spustanje vrijednosti BAM - rasprava

Post  Cyboss on Sun Jan 31, 2010 8:56 pm

Prijedlog Himze_cetvrtine za oporavak ekonomije

Danas sam razgovarao sa Himzom i jos nekim osobama u vezi prijedloga za oporavak ekonomije obaranjem vrijednosti BAM.

Svi znamo da je trenutni uzrok ekonomske krize u eBiH i svijetu:
- LANA uzrokuje smanjenu potrosnju robe (ljudi ne ulazu gold na marketplace nego u Lanine "usluge")
- To dovodi do smanjenog prometa firmi, sto uzrokuje spustanje cijena, posljedicno smanjenje plata, i u konacnici gasenje firmi. I investitori ulazu u Lanu umjesto da skupljaju pare za otvaranje novih firmi i dobijemo to sto smo dobili.
- Dodatnu konkurenciju na trzistu rada donose nove bebe, a kad je veca potraznja nego ponuda i plate se smanjuju.

Do sada su bebe popravljale status jer donose novi gold u igru, i trosile ga. Sada ce ih dosta potrositi na Lanu. Jbg, ja kad sam bio beba svoje prve golde sam potrosio na wellness packove (nije bilo rata u eBiH). Sada ce to neke bebe isto uraditi s Lanom.

Uglavnom, prijedlog s koji vecina ekonomista (osim Ribica) smatra opravdanim je da se obori vrijednost BAM-a za 10%, na 0,022 golda.

Time bi se poboljsala konkurentnost nase robe na svjetskom trzitu (imat cemo najjeftiniji weap u svijetu, a i ostatak robe ce biti povoljniji). Mi kao mala ekonomija mozemo puno lakse odraditi ovakve manevre, sto nas stavlja u bolju poziciju u odnosu na ostale zemlje.

Ja sam Himzi rekao svoj stav: treba prvo iscrpiti sve mogucnosti prije povlacenja tako radikalnog koraka. Na primjer, Ured za dijasporu je mozda logicnije rjesenje sad kad drzavljani eBiH iz citavog svijeta citaju clanke iz eBiH na svojoj glavnoj stranici (laksa promocija). Ali ni Ured mozda nece rijesiti nase probleme.

Meni u ovom trenutku ne padaju na pamet neke druge ideje za popravak trenutnog stanja (novi modul nece tako brzo) ali ne znaci da ne postoje.

Ako se pokaze da stvarno ne postoji alternativa, podrzao bih ovaj prijedlog.
=================

Jedno je sigurno, eventualno smanjenje tecaja BAM ce smiriti tenzije sa DSS-om jer je to jedna od stvari za koju se oni zalazu (vec je razgovarano na tu temu s njima).

Smanjenje ce doduse smanjiti i plate (gledano u goldu, one ce u BAM ostati iste ili vece), te smanjiti cijene proizvoda (opet u goldu - sto ce privuci neke investitore izvana). Mikroekonomski gledano, nista se ne mijenja, ali nasa pozicija na svjetskom trzistu je povoljnija.

Tranzicija bi se odvijala pod kontrolom NBBiH (otkup suvisnih BAM od gradjana) kako gradjani ne bi bili na gubitku zbog manjeg tecaja.

Odluku bi donijeli kongresmeni (znaci provodi se u praksu samo ako 2/3 kongresmena podrze ovu inicijativu), ali prije tog koraka traze podrsku stranaka i trenutno je prijedlog u raspravi na forumima.

Zanima me vase misljenje.
Cyboss

View user profile

Back to top Go down

Re: Spustanje vrijednosti BAM - rasprava

Post  virtuoso on Sun Jan 31, 2010 9:11 pm

Ne.
Jer automatski poslje smanjenja tecaja cijene weapona ce da skoce a ljudi ce da odu iz bih u sta ja znam neke zemlje tako da ce nam samo multiji/dvoklikasi ostati u BiH.

100% los prijedlog.
virtuoso

View user profile

Back to top Go down

Post  Mancini Horvat on Mon Feb 01, 2010 2:19 pm

Ovako, trenutni trening sistem u neko skorije vrijeme ja mislim da se nece micati tako da je bolje da se prestanemo nadati da ce admini to uklloniti, jer im je to jedna od izvora (osobne) zarade.

Imam nekoliko pitanja za cybossa posto bas i nisam tolko vican ekonomiji:

1. KOlko je dosad drzava (potaknuto krizom) promijenilo tecaj valute?
2. Ako sve zemlje smanje kurs, da li to znaci da cemo mi opet biti kao i sada pa bi se opet doslo do toga da se rusi kurs?
3. Postoji li ikakvo drugo rjesenje (meni ne pada ni jedno na pamet) osim ovog rusenja valute?

Kad dobijem odgovore budem dao misljenje
Mancini Horvat

View user profile

Back to top Go down

Post  cviKKi on Mon Feb 01, 2010 4:04 pm

mislim da je glupo mijenjati vrijednos valute jer ako promjenimo vrijednost golda onda ce se razne cijene na trzistu ludo rasti ili ici na vise tako da po meni nije najbolja ideja najolje je da se par stranaka udruzi da soli pamet gradjanima kako lana nije dobra kako lana samo uzima pare i to svakodnevno izdavati u novinama ako padne potraznja za lanom naravno da ce je ukinut Smile
cviKKi

View user profile

Back to top Go down

Post  preyy on Mon Feb 01, 2010 4:13 pm

Neznam ne razumijem se bas u ekonomiju,al mislim da bi to dobro doslo zbog trenutne situacije...posljedice ne znam,al msm da ih ne bi bilo puno...et toliko
preyy

View user profile

Back to top Go down

Post  Cyboss on Mon Feb 01, 2010 6:30 pm

Mancini Horvat wrote:Ovako, trenutni trening sistem u neko skorije vrijeme ja mislim da se nece micati tako da je bolje da se prestanemo nadati da ce admini to uklloniti, jer im je to jedna od izvora (osobne) zarade.

Imam nekoliko pitanja za cybossa posto bas i nisam tolko vican ekonomiji:

1. KOlko je dosad drzava (potaknuto krizom) promijenilo tecaj valute?
2. Ako sve zemlje smanje kurs, da li to znaci da cemo mi opet biti kao i sada pa bi se opet doslo do toga da se rusi kurs?
3. Postoji li ikakvo drugo rjesenje (meni ne pada ni jedno na pamet) osim ovog rusenja valute?

Kad dobijem odgovore budem dao misljenje

1. Ne znam. Bilo je promjena na nekim trzistima, ali jesu li bili potaknuti od strane drzave u cilju stabilizacije ekonomije - to mi stvarno nije poznato
2. Drugim drzavama je nesto teze odrzavati monetarnu politiku, jer veci iznosi lokalne valute su u rukama privrednika. Ja ne znam ima li iko od nasih dovoljno BAM (osim mozda Ribica i ovih stranaca sto izvoze u eBiH) da poremeti MM u slucaju intervencije drzave
3. Rjesenje: poticati potrosnju. Ured za dijasporu bi to djelomicno rijesio. Meni u ovom trenutku ne padaju na pamet neka druga rjesenja, sto ne znaci da ne postoje Very Happy

Zapravo ideja smanjenja valute je da nasi proizvodi postanu najjeftiniji na svjetskom trzitstu cime bi stranci trosili kod nas. (to ipak ne rjesava problem da domaci gradjani ne trose kod nas nego trose na Lanu)

Evo konkretan primjer: spanjolska valuta je jucer u 15:00 pala sa 0,031 na 0,03 (znaci za samo 3%) i iron im je bio najjeftiniji u svijetu (valuta se vratila na 0,03 nakon par sati).
Mi bismo sa obaranjem od 10% postigli najpovoljniji weapon (izmedju ostalog), uz to bismo poslodavcima ostavili prostora da malo podignu cijene kako bi poceli poslovati pozitivno i otvarati nove firme. Uz to, KUPOVNA MOC GRADJANA BI OSTALA ISTA, buduci da se plate i cijene u BAM ne bi znacajno mijenjale.

===========
Potencijalni problem je sto nase trziste vjerovatno nije dovoljno veliko da privuce strane kupce. I ako potraznja bude veca od ponude, da prodamo sve, sta ce se onda desiti? Porast cijena? A onda ce biti puno teze pojacati valutu nego sto je bilo smanjiti je...
Cyboss

View user profile

Back to top Go down

Post  Mancini Horvat on Mon Feb 01, 2010 8:27 pm

Pa mi i nemao bas nekih velikih firmi niti ih takvih ima puno. Tesko da ce stranci doci u ebih da kupuju proizvode (ako to nije naravno q4,q5, a kojih opet nema puno) jer je malo vjerovatno da ce doci tu da kupuju q1 ili q2 weapon (house ili sta vec).

Tadkoej, ove cijene mozda bi potakle da se kupuju licence, sto bi dovelo do povecanja cijena koje bi poslodavci odavde stavljali u npr. spaniji. Naravno, ako bi poslodavci imali para jer se trosi na lanu, nbo vjerovatno ce s eokrenuti nekom cvrscem profitu pa onda na lanu.

Prema nekim statistickim podacima, eBiH u odnsou na broj stanovnika i firmi, ima oko 33% vise firmi nego sto je potrebno da se zadovolje potrebe naseg trzista. Nadalje, ako bi te firme digle svoj level (drzva moze financirati subvencijama) onda bi to naravno dovelo strance, uz uvejt da nam valuta bude povoljna (znaci rusenje valute).

Znaci, ako rusimo valutu, onda vlada bi trebala da dadne subvencija za povecanje kvalitet firmi, i tek onda bi se osjetila pomoc od rusenja valute. MOzda to i nije dugorcono rjesenje, a mozda i je, a to je meni ipak tesko reci.

No ja sam ZA rusenje valute
Mancini Horvat

View user profile

Back to top Go down

Post  virtuoso on Mon Feb 01, 2010 9:06 pm

Niste svjesni sta ce se desiti rusenjem valute.
Pa pobogu ljudi svaka drzava se trudi da ima sto jacu valutu.

Pod 1 nasi gradjani bi otisli u druge drzave gdje imaju vecu platu u goldu i kupovali te nase jeftine proizvode.
Pod 2 cijene oruzja bi se digle i ista bi cijena ostala u goldu 100% (glavu dajem na panj , nece biti preko noci ali 5-6 dana da..)
Pod 3 zarada drzave opada jer drzava ce manje dobivati od 0.022 nego od 0.025 a to je jedini izvor zarade nase drzave jer od poreza nema puno.
Sto se tice Spanije , oni su dozivili porast valute na 0.031 jer banka espanola je ostala bez sredstava.
Nakon toga cim je naprintano dosta novaca pusteno je u promet po 0.030.

Takodjer mislim da predsjednik treba formirati ured koji ce se brinuti o Monetary Marketu i odrzavati valutu stabilnom.
Sto se tice nase kampanje ja se javljam za tu poziciju.
Plan :
Uzeti jednu od postojecih organizacija i predsjednik prebaci odredjena sredstva.
Nakon toga izvjestaji svako 5-7 dana(po dogovoru)
Valutu drzati stabilnom i niti u jednom trenutku doziviti inflaciju/deflaciju jer na ovoj igrici je moguce to kontrolisati.

Ciao i kazem NE za rusenje valute.
virtuoso

View user profile

Back to top Go down

Post  Sponsored content

Sponsored content

Back to top Go down

View previous topic View next topic Back to top